Aktualności

Co warto wiedzieć na temat tyczenia działek? 25 marca, 2024


pomiary geodezyjne

Tyczenie działek to jeden z ważniejszych etapów przy realizacji inwestycji budowlanych. Pozwala na precyzyjne wyznaczenie granic nieruchomości, co jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz prawidłowego wykonania prac. Warto zatem poznać kilka kluczowych informacji na ten temat, które mogą okazać się przydatne dla każdego inwestora.

Więcej

Jak przygotowuje się mapy do celów projektowych? 21 marca, 2024


mapy do celów projektowych

Mapy są niezastąpionym narzędziem w planowaniu przestrzennym, zarówno dla architektów, urbanistów, jak i inżynierów. Dzięki nim można uzyskać potrzebne informacje o terenie, na którym mają powstać nowe obiekty czy infrastruktura. Jak jednak przygotować mapę do celów projektowych i jakie informacje powinna zawierać? Oto trzy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Więcej

Jakie elementy zawiera mapa do celów projektowych? 5 września, 2023


mapa do celów projektowych

Na mapie do celów projektowych niezbędne jest precyzyjne przedstawienie podziału administracyjnego oraz granic poszczególnych terenów – zarówno w skali makro (granice państwa, województw, powiatów), jak i mikro (np. granice gmin, obrębów, działek).

Więcej

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy geodezyjnej? 11 lipca, 2023


firma geodezyjna

Wybór odpowiedniej firmy geodezyjnej może być kluczowy dla powodzenia realizacji projektu budowlanego czy inwestycji. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które mogą wpłynąć na jakość świadczonych usług. Poniżej omówimy trzy z nich, które są szczególnie ważne dla klientów.

Więcej

Czego potrzebuje geodeta do wytyczania działek? 30 maja, 2023


Geodeta

W dzisiejszych czasach wytyczenie działki jest niezwykle istotne z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na grunty pod budowę domów oraz obiektów komercyjnych. W tym procesie niezastąpioną rolę odgrywa geodeta, który dysponuje specjalistyczną wiedzą i narzędziami potrzebnymi do przeprowadzenia precyzyjnych pomiarów terenu. W artykule dowiesz się, czego potrzebuje geodeta do skutecznego wyznaczenia granic działki.

Więcej

Jakie elementy musi zawierać dokumentacja geodezyjno-kartograficzna? 28 kwietnia, 2023


sprzęt do pomiarów geodezyjnych

Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna różni się w zależności od tego, czego dokładnie dotyczy oraz w jakich okolicznościach jest sporządzana. Jednym z rodzajów dokumentacji tego typu jest dokumentacja kolejowa i drogowa. Występuje też w wariancie dokumentacji urządzeniowo-leśnej. Stanowi również zgromadzenie danych na temat przeprowadzonej inwentaryzacji geodezyjnej w Białymstoku lub innej miejscowości. Poniżej prezentujemy pełną listę podstawowych kategorii, do […]

Więcej

Co warto wiedzieć o ewentualnych rozbieżnościach w wytyczaniu działek? 30 marca, 2023


wytyczona działka

Wytyczenie granic działki jest jedną z pierwszych czynności, których musisz dokonać po zakupie ziemi, na której chcesz posadowić dom. Czasami zdarza się, że geodeta napotyka na rozbieżności widniejące w różnych mapach lub będąc w terenie okazuje się, że ogrodzenie sąsiada znajduje się na Twojej ziemi. Skąd się biorą nieścisłości i jak ich unikać?

Więcej

Z czego mogą wynikać rozbieżności w wytyczeniach działek? 19 stycznia, 2023


geodeta wyznaczający granice działki

Czasami słyszy się o tym, że dwóch wieloletnich sąsiadów pozostaje w sporze o to, gdzie przebiegają granice ich działek. Wielu osobom problem może wydawać się irracjonalny i prosty do rozwiązania przez doświadczonego geodetę. Tymczasem nie zawsze jest to takie oczywiste. Może bowiem okazać się, że w poprzednim i obecnym wytyczeniu działek są rozbieżności. Jak to […]

Więcej

Jaką dokumentację powinniśmy dostać od geodety po wykonanej pracy? 10 stycznia, 2023


kobiety geodeci patrzące na mapę

Budując dom lub inny obiekt budowlany, musisz skorzystać z usług geodety. Zarówno na początku, jak i na końcu inwestycji, wymagane są dokumenty związane z pomiarami terenu. W tym tekście przeczytasz o najważniejszych z nich.

Więcej

Jakie uprawnienia powinien mieć geodeta? 28 listopada, 2022


dwóch geodetów wykonuje pomiary

Osoba, która chce wykonywać zawód geodety, a dokładnie samodzielne funkcje w dziadzienie geodezji i kartografii, powinna zdobyć odpowiednie uprawnienia zawodowe. Rodzaj tych uprawnień jest jednak uzależniony od zakresu, w jakim mają być one uzyskane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu. Sprawdź, jakie uprawnienia powinien mieć geodeta. Zapraszamy.

Więcej