Co warto wiedzieć o ewentualnych rozbieżnościach w wytyczaniu działek? 30 marca, 2023

Wytyczenie granic działki jest jedną z pierwszych czynności, których musisz dokonać po zakupie ziemi, na której chcesz posadowić dom. Czasami zdarza się, że geodeta napotyka na rozbieżności widniejące w różnych mapach lub będąc w terenie okazuje się, że ogrodzenie sąsiada znajduje się na Twojej ziemi. Skąd się biorą nieścisłości i jak ich unikać?

Jak ustalić prawidłowe granice działki?

W celu wytyczenia prawidłowych granic zakupionego gruntu, należy powierzyć to zadanie specjaliście, jakim jest na przykład dobry geodeta z Białegostoku. Ważne, aby osoba świadcząca usługi geodezyjne, posiadała odpowiedni sprzęt, gwarantujący otrzymanie precyzyjnych pomiarów. Geodeci posługują się takimi urządzeniami jak tachimetry bezlustrowe i robotyczne, niwelatory kodowe i optyczne, ruletki, dalmierze oraz zestawy do pomiarów satelitarnych. Dobrze, jeśli fachowiec wytyczający granicę na spornym terenie ma doświadczenie w zakresie odczytywania różnic występujących w mapach oraz potrafi przedstawić rozwiązanie zaistniałego konfliktu.

Jakie są przyczyny rozbieżności granic?

Przyczyną techniczną rozbieżności widniejących w mapach, szczególnie w przypadku granic wytyczanych wiele lat temu, mogą być różnice sprzętowe u poszczególnych geodetów. W mocno zalesionych terenach urządzenia GPS mogą mieć problemy z uzyskaniem prawidłowych pomiarów. Przyczyną różnych wartości może być też czynnik ludzki, czyli błąd przy wprowadzaniu danych do ksiąg wieczystych lub innych dokumentów. Zdarza się także niestety, że ktoś celowo przestawia słupki graniczne na swoją korzyść. Najczęściej jest to jednak wynik nieumyślnego działania. Jeśli przestawienie istniejącego ogrodzenia jest zbyt kosztowne, sąsiedzi rozwiązują sytuację za pomocą rekompensaty finansowej dla poszkodowanej strony.