Z czego mogą wynikać rozbieżności w wytyczeniach działek? 19 stycznia, 2023

Czasami słyszy się o tym, że dwóch wieloletnich sąsiadów pozostaje w sporze o to, gdzie przebiegają granice ich działek. Wielu osobom problem może wydawać się irracjonalny i prosty do rozwiązania przez doświadczonego geodetę. Tymczasem nie zawsze jest to takie oczywiste. Może bowiem okazać się, że w poprzednim i obecnym wytyczeniu działek są rozbieżności. Jak to możliwe? Opowiemy o tym w dzisiejszym wpisie.

Co warto wiedzieć o tyczeniu działek?

Podczas wytyczania granic działek geodeci określają tzw. punkty graniczne. W ich miejscach wkopują słupki, które ułatwiają ich klientom np. postawienie ogrodzenia. Może jednak okazać się, że któryś z punktów granicznych zostanie nieświadomie usunięty przez osobę postronną, lub wręcz nieuczciwie przesunięty przez sąsiada tuż po wyjeździe geodety.

Geodeci, wytyczając granice działek, korzystają z technologii GPS, ale także ze starych tradycyjnych metod pomiarowych.  Wyjazd geodety w teren powinien być przeprowadzony dokładną analizą dokumentów archiwalnych (szkice, stare mapy, osnowa geodezyjna) w celu prawidłowego wznowienia znaków granicznych. Wznawiając stare punkty geodezyjne, geodeta powinien odszukać istniejące punkty osnowy geodezyjnej, do której powinien nawiązać pomiary satelitarne, co gwarantuje prawidłowe wznowienie punktów granicznych.

Jak zrobić porządek z granicami działek?

W przypadku sporu o ziemię sąsiedzi mogą zawrzeć ugodę przed uprawnionym geodetą, udać się do sądu lub też załatwić sprawę pomiędzy sobą (np. przesuwając ogrodzenie czy odsprzedając drugiej stronie sporny kawałek działki).

Kupując nową działkę w Białymstoku, warto od razu skorzystać z usług doświadczonego biura geodezji, takiego jak nasze i zlecić tyczenie granic działki. Dzięki temu można uniknąć późniejszych sporów i kosztów związanych np. z ponownym ustawianiem ogrodzenia.